yükleniyor
Ücretsiz İlan Ver!

Çağrı Merkezi / +90 (264) 592 06 46

Ev Kredisi Nasıl Çekilir ?

Anasayfa / Yazılar / Ev Kredisi Nasıl Çekilir ?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Ev Kredisi Nasıl Çekilir ?

Konut sahibi olmak isteseler de hayallerindeki evi peşin olarak satın almaya yetecek kadar birikimleri bulunmayanlar için konut kredisi en iyi seçenek oluyor.

Beğenilen evin ücretinin tamamının bir kerede ödenmesi yerine sabit taksitler hâlinde aydan aya kira öder gibi satın alınmasına olanak tanıyan konut kredisi, pek çok kişi için ev sahibi olmanın en kolay yolu olarak görülüyor.

Konut Kredisi Nedir?

Bankacılar arasında “mortgage”, “tutulu satış kredisi” ya da “ipotekli satış kredisi” olarak da bilinen konut kredisi, satın alınacak taşınmazın ipotek altına alınması karşılığında bankaların müşterilerine satın alacakları mülkün yüzde 80’i oranına kadar verdikleri kredidir. Bu yüzde 80’lik oran 21 Eylül 2016 tarihli Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı ardından belirlenmiştir. Daha önce yüzde 75’lik olan kredi oranı, böylece yüzde 5 daha artırılarak ev sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlanmıştır. Yine aynı toplantıda konut kredisi faizler, de bankalar arasında değişiklik gösterebilmekle beraber yüzde 0,85 ile 0,95 arasında belirlenmiştir. Konut kredisinin geri ödemesi, 30 yıla kadar uzatılabilecek bir dönem içinde ve sabit faiz oranıyla eşit taksitler hâlinde yapılır.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Temel olarak düzenli bir gelir sahibi olan her kişi, konut kredisi başvurusunda bulunabilir. Bankaya başvururken gereken üç temel belge; nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyannamesidir. Ancak, daha önce kullanılmış başka bir kredi borcu nedeniyle hakkında yasal takibat bulunan kişilere konut kredisi verilmez.

Konut kredisi çekmek için satın alınacak evin “kat mülkiyeti tapusu”nun da bulunması gerekir. Taşınmaz henüz proje hâlindeyse ya da inşaatı tamamlanmadıysa “kat irtifakı tapusu” ile başvuru yapılabilir.

Evin Değerinin Ne Kadarına Kredi Kullanılabilir?

Bankaya yapılan başvurudan sonra bankanın görevlendirdiği uzmanlar tarafından krediye konu olacak konutun değerinin belirlenmesi için ekspertiz yapılır ve bu ekspertiz sonucunda çıkan değerin yüzde 80’i banka tarafından satın alınacak evin ipotek edilmesi karşılığında verilir. Evin ekspertiz değerinin yüzde 20’si ise peşinat olarak verilecektir. Bunun için banka kredi vermez; krediyi kullanan, bu meblağı toplu hâlde ödemek zorundadır.

İpotek Ne Zaman Kalkar?

Krediye konu olan taşınmazı alırken kullanılmış kredi miktarının tamamı, faizleriyle birlikte belirlenen vade sonuna kadar eksiksiz olarak ödendiğinde krediyi kullanan kişi, bankadan aldığı fek yazısıyla Tapu Sicil Müdürlüğüne giderek ipoteği kaldırtarak evinin sahibi olabilir.

Kredi geri ödemelerinde 2 aylık bir gecikme olursa banka, krediyi kullan kişiye bir ihtarname çeker; 4. ay sonunda gecikmeli olanlarla birlikte ödeme yapılmamışsa yasal işlem başlatılır.

Devlet Destekli Konut Kredisi

Ev sahibi olmanın bir başka yolu da “devlet destekli konut kredisi” kullanmaktır. Bu yöntemde, ev sahibi olmak isteyen kişi, devlet bankalarından birinde hesap açtırarak 36 ayla 46 ay arasında her ay düzenli olarak 250 lira ile 2500 lira arasında bir ödeme yaptığında vade sonunda devlet, hesapta birikmiş olan paranın yüzde 15’i kadar tutarını hesap sahibine destek olarak hibe eder.

Ev sahibi olmayı kolaylaştırmak için yapılan yeni düzenlemelerle birlikte daha da cazip hâle gelen konut kredisi kullanarak kısa zamanda kendi evinize sahip olmak için emlaktamam.com sayfalarındaki seçeneklere göz atıp, aylık ödeme seçeneklerini de kolayca hesaplatabilirsiniz.

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! +90 (264) 592 06 46

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.